Mūžīgā diskusija par spēļu automātu aizliegšanu

Spēļu automāti ir viens no azartspēļu veidiem. Pasaulē pastāv konsensuss par to, ka pārāk daudz azartspēles izraisa azartspēļu atkarību. Lietām, vielām, aktivitātēm, kas izraisa atkarību dažādās valstīs tiek noteikti dažādi ierobežojumi. Likumdošana, kas ierobežo azartspēles, tai skaitā slotus, bieži tiek ietekmēta no kultūras, reliģijas un vispārējās valstī pastāvošās politikas par dažādu ekonomikas daļu regulēšanas nepieciešamību.

Spēļu automāti Latvijā un citās pasaules vietās, tāpat kā pārējās azartspēles un totalizatori, ir pakļauti dažādiem nodokļu režīmiem, nodevām un izvietošanas vietu aizliegumiem. Bieži valstis nosaka, ka spēļu automāti drīkst atrasties tikai konkrētās vietās – laimētavās, kazino vai viesnīcās. Tāpat valstis mēdz uzstādīt dažādas summas, kas jāmaksā par spēļu automātu izvietošanu. Atsevišķās vietas liek uzskaitīt visus spēļu automātus un par katru maksāt konkrētu summu mēnesī, vai noteiktu daļu no tā ienākumiem.

 

Šo ierobežojumu galvenā motivācija ir ierobežot sabiedrības pieeju azartspēlēm, lai samazinātu azartspēļu atkarības rašanās riskus sabiedrībā. Tāds mērķis, vismaz oficiālais, ir arī par nodokļu uzlikšanu slotiem Tomēr, ja valstis vēlētos ierobežot spēļu automātus, tās varētu vienkārši balstīties uz stingriem uzstādīšanas noteikumiem. Nevar izvairīties no secinājuma, ka valsts interesēs ir šī biznesa pastāvēšana, lai no tā gūtu nodokļu ieņēmumus.

 

Pastāv diskusija par to, cik ētiski ir no vienas puses ierobežot azartspēles, lai samazinātu to pieejamību, bet no otras puses aktīvi pelnīt uz to izplatību. Valstis ir ieinteresētas, lai tomēr daļa šādu vietu pastāvētu, lai no tā gūtu ieņēmumus.

 

Šajā diskusijā ir divas pozīcijas – cilvēki, kas uzskata, ka spēļu automāti ir slikti un tos ir jāaizliedz gandrīz visur un tādi cilvēki, kas uzskata, ka spēļu automātus aizliegt nevajag, ir nepieciešams turēt šo jomu relatīvi brīvu, lai gūtu no tā ienākumus. Viena diskusijas puse uzskata, ka sabiedrības interesēs nav primāri no slotiem iegūt maksimāli daudz ienākumus. Savukārt otra puse uzskata, ka sabiedrībai ir jāuzticas un jāļauj cilvēkiem pašiem lemt par savu izvēli doties spēlēt spēļu automātus, vai nē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *